Утрински Весник
Свет

Шефот на Вагнер: Отворени се 58 центри за регрутација

(Видео) „Готвачот на Путин“ снимен како регрутира затвореници за војната во Украина

Шефот на руската група, Вагнер, објави дека групата отворила 58 центри за регрутирање во 42 руски градови, бидејќи неговите луѓе се на првата линија на битката за Бахмут.

dobivaj vesti na viber

„Во 42 града на Руската Федерација се отворени центри за регрутирање на Вагнер. Таму пристигнуваат нови борци, тие ќе ни се придружат за да ја бранат својата земја и нивните семејства“, рече Евгениј Пригожин, пренесе неговата прес-служба Конкорд преку Телеграм.

Соопштението беше објавено во време кога групата Вагнер претрпува големи загуби во повеќемесечните борби околу Бахмут, град во украинскиот Донбас кој стана епицентар на борбите со украинската армија. Самиот Пригожин призна дека таму загинале многу борци од неговата организација.

Односите меѓу Пригожин и рускиот министер за одбрана беа затегнати и Пригожин постојано се жалеше дека повеќе не може да регрутира свои борци од руските затвори, каде што групата Вагнер примаше затвореници во замена за намалена казна.

Тој ја смени тактиката и неодамна се сврте кон теретани каде што отвора центри за регрутирање за да привлече потенцијални регрути.

Кон неговата денешна порака е прикачен список на центри за регрутирање, од кои повеќето се чини дека се во спортски сали или клубови за боречки вештини. Пригожин не кажа колку борци со договор планира да ангажира преку тие центри и за колку време.

Во септември Русија најави мобилизација на 300.000 резервисти. Во исто време, групата Вагнер доби дозвола да регрутира илјадници борци во руските затвори кои добиваат амнестија по шест месеци на фронтот.

Можете да прочитате

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Францускиот парламент го поддржа владиниот план за нуклеарна обнова: Клучната точка е изградбата на шест нови реактори