Утрински Весник
Свет

Северна Кореја тестираше хиперсонична ракета со цврсто гориво

20240403072330 Big 730x400 13.webp.webp
Ss2

Северна Кореја денеска успешно тестираше нова хиперсонична ракета со цврсто гориво со среден до долг дострел, објавија севернокорејските медиуми.

Јужна Кореја соопшти дека Северна Кореја истрелала балистичка ракета со среден дострел со тестирање на ракета со цврсто гориво, што предизвика брза осуда од официјален Сеул, Јапонија и САД.

300x250 (7)

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледуваше лансирањето на ракетата и го пофали стратешкото оружје, велејќи дека тоа ја демонстрира „апсолутна супериорност“ на севернокорејската одбранбена технологија, пишува севернокорејскиот весник „Родонг Синмун“.

Според весникот, претседателот Ким кажа дека Северна Кореја „целосно ги активирала сите тактички, оперативни и стратешки способности на ракети со цврсто гориво со различен дострел, способни да носат нуклеарни боеви глави“.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван