Утрински Весник
Балкан

Се преврте чамец на Златарско езеро во Србија, се трага по едно лице

Se Prodava Chamec.jpeg

На Златарско езеро дошло до несреќа кога чамецот во кој се наоѓал човек се превртел среде водната површина, паднал во езерото и исчезнал без трага.

„Човекот бил на гумен чамец. Припадниците на нуркачкиот тим на полицијата денеска цел ден ја пребаруваат областа во потрага по исчезнатото лице“, беше потврдено за агенцијата РИНА.

Според првите неофицијални информации од терен се работи за средовечен маж.

Иако важи за едно од најубавите во Србија, Златарското езеро често одзема човечки живот. Затоа се повикуваат граѓаните да внимаваат и внимателно да влезат во водата и никогаш, доколку немаат искуство, да не се качуваат сами на возење со чамец.

Можете да прочитате

Во Дубровник измерена рекордна температура на морето

Вчера во Србија беше соборен рекорд во дневна потрошувачка на струја

Црвено предупредување за топлотен бран во Црна Гора, БИХ и делови од Хрватска