Утрински Весник
Македонија

СДСМ излезе со документи: Анкетите на МТВ биле нарачани во штабот на ВМРО-ДПМНЕ

420196551 973334847491341 6778203628099985370 N.jpg
Ss2

Откако синоќа новинарот Фуркан Салиу излезе со сторија за Оперативниот план на ВМРО-ДПМНЕ каде се гледа како ВМРО-ДПМНЕ спроведувала оперативен план меѓудругото и за креирање на лажни вести, утрово со документи излезе и владејачката СДСМ.

На објавените документи од две страници јасно се гледа дека дел од Републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ имал задача да креириа лажни вести и да реализира анкети. Задолжен за тоа освен шефот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Луке Галевски, бил и Владимир Божиновски сопственик на Агенцијата ИПИС која од 31 јануари па до денес прави анкети за МТВ.

Ss1

МТВ потоа во емисијата „Објектив“ ги објавува анектите а истите ги коментира никој друг туку самиот Божиновски.

24инфо.мк уште на први февруари, ден по презентацијата на првата анкета, пишуваше за за овој несекојдневен случај на креирање и пласирање анкети и прати прашања до МТВ со каков договор и колку тој чинел е ангажирана агенцијата ИПИС на Божиновски, но оттаму никогаш не добивме одговор.

Ss1

Можете да прочитате

Ахмети му порача на Мицкоски да внимава што зборува !

Ковачки и ВМРО-ДПМНЕ ја промашија изборната единица, дали знаат кој кандидат е носител на ИЕ 2?

Пендаровски доминира на мастер дебатата на МТВ