Утрински Весник
Спорт

Саудискиот фудбалер кој доби страшна повреда е успешно опериран

Саудискиот фудбалер кој доби страшна повреда е успешно опериран

Дефанзивецот на фудбалската репрезентација на Саудиска Арабија, Јасер Aл-Шахрани, е успешно опериран и сигурно ќе ги пропушти преостанатите средби на селекцијата на СП 2022 во Катар, пренесува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

Дефанзивецот ја заработи повредата за време на вчерашната сензационална победа од 2:1 во групата Ц против Аргентина.

Ал-Шахрани падна на земја откако се судри со голманот Мохамед Ал Оваис во судиското надополнување и беше изнесен надвор од теренот на носилки.

„Јасер Ал-Шахрани беше подложен на успешна операција во болница во Ријад“, објави Саудиската федерација на социјалните мрежи.

Неговиот судир со голманот резултирал со фрактура на вилицата, скршени коски на лицето и внатрешно крварење. За скршеницата на лицето беше потребна операција на клиника во Германија, како и уште една процедура за да биде сопрено внатрешно крварење.

Потоа Јасер Ал-Шахрани се вратил во Саудиска Арабија и повторно е опериран, поради внатрешно крварење на панкреасот.

Можете да прочитате

Аргентина се „крена“ на првото место, Полска пред Мексико поради гол-разлика!

Канело Алварез му се извини на Меси и на Аргентинците

Во Италија налози за апсење на Алегри и Паратичи?