Утрински Весник
Свет

Претседателот на Казахстан: Време е за колективна потрага по мир во Украина

Претседателот на Казахстан: Време е за колективна потрага по мир во Украина

Претседателот на Казахстан, Касим Јомарт Токаев, денеска изјави дека е време за колективна потрага по мир во Украина.

dobivaj vesti na viber

„Што се однесува до Украина, верувам дека е дојдено време за заедничка колективна потрага по формула за мир. Секоја војна завршува со мировни преговори“, рече Токаев по самитот на шестчлената Организација на договорот за колективна безбедност (ОДКБ), објави „Ројтерс“.

„Не смееме да дозволиме братскиот руски и украински народ засекогаш да се разделат со нерасчистени недоразбирања“, рече Токаев.

Можете да прочитате

Исламската држава ја објави смртта на својот лидер

Иран осуди четири лица на смрт поради соработка со израелската разузнавачка служба

Авганистан: Најмалку 35 лица загинаа во експлозија во верско училиште