Утрински Весник
Спорт

Саудијците ја кренаа понудата за Меси на половина милијарди евра за една сезона!

Саудијците ја кренаа понудата за Меси на половина милијарди евра за една сезона!

Понудата на Ал-Хилал за Лионел Меси „скокнала“ на 500 милиони евра за една сезона и Барселона ќе им сериозен предизвик да го обезбеди потписот на аргентинската мега-ѕвезда следната сезона, тврди „Кадена сер“.

dobivaj vesti na viber

Договорот на Меси со Пари Сен-Жермен завршува на крајот на сезоната, и иако официјално уште постои можност тој да остане на „Паркот на принцовите“, прогнозите се дека тој ќе се реши за преселба. Секако, шансата да се врати во Барселона 35 години останува најдобрата опција за него, но Ал-Хилал и саудиските пари може да придонесат да се реши една сезона да биде повторно ривал со Кристијано Роналдо за сума од половина милијарда евра.

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта неодамна вети дека ќе направи сè што е можно да го обезбеди враќањето на Меси на „Ноу Камп“, но останува да се види како каталонскиот клуб ќе го изведе тоа поради финансиските проблеми.

Можете да прочитате

УЕФА му ја одземе акредитацијата на косовски новинар поради провокации

Во Скопје почнува Светското ракометно првенство за јуниорки

ЕВРО 2024: Драматично реми на Хрватска и Албанија во Хамбург