Утрински Весник
Свет

Салвини му порача на Макрон да оди во Украина да се бори

Pagellapolitica 20220705112631506 2f1f57b54b61c7ae63cb9b99c37764ca Scaled 1.jpg

Италијанскиот вицепремиер Матео Салвини остро го осуди предлогот на Емануел Макрон за испраќање војници во Украина, велејќи дека политичарите кои изразуваат такви идеи се опасни за општеството.

Одговарајќи на новинарско прашање за неодамнешните изјави на Емануел Макрон и поранешниот италијански премиер Марио Монти дека Западот не треба да ја исклучи можноста за испраќање војници во Украина, Матео Салвини рече дека неговите колеги „треба да се опорават“.

„Оние кои го имаат овој став и зборуваат за тоа како да е нешто нормално (а тоа важи и за Макрон и за Монти) се опасни“, вели италијанскиот вицепремиер, пренесува „Паризиен“.

„Ако сакаат да се борат, нека одат веќе утре во Украина, таму ги очекуваат“, додаде тој.

Во март Салвини веќе зборуваше за испраќање војници. Тогаш овој италијански политичар го обвини францускиот лидер дека „претставува опасност за нашата земја и нашиот континент“.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел