Утрински Весник
Магазин

Сакате да спиете подобро? Пробајте го данскиот метод

Студеното време може да влијае на способноста на нашето тело да се бори против инфекциите и да ги влоши постоечките здравствени проблеми. Но, исто така може да има позитивно влијание врз нашето здравје, особено кога станува збор за спиењето.

Речиси секој ќе се чувствува поспано по изложување на ниски температури, а тоа може да се припише на неколку физиолошки реакции во телото, според експертот за спиење Макс Кирстен.

„Кога се соочуваме со ниски температури, телото се вклучува во терморегулација, процес кој вклучува редистрибуција на протокот на крв за да се одржи внатрешната температура и целокупните нивоа на енергија“, објасни Кирстен.

Тој додаде дека студеното време и намалената изложеност на природна светлина може да влијаат на деноноќниот ритам, стимулирајќи го ослободувањето на мелатонин, хормон кој ги регулира циклусите на спиење и будност.

„Телото исто така може да троши повеќе енергија за генерирање и одржување на топлина во постудени услови, што придонесува за зголемен замор. Така, комбинацијата на терморегулаторни процеси, прилагодувања на деноноќниот ритам и потрошувачка на енергија како одговор на ниските температури може колективно да ги натера поединците да се чувствуваат поспани после поминување време надвор на студ“, тврди тој.

Кој е данскиот метод на спиење?
Данскиот метод на спиење вклучува одржување на студена спална соба со употреба на топла постелнина. Кирстен верува дека оваа практика создава удобна средина за спиење. Температурата во спалната соба, според данскиот метод, треба да се движи помеѓу 15 и 20 Целзиусови степени.

Клучот е да се земат предвид индивидуалните преференции и варијации. Додека некои луѓе може да сметаат дека студеното време е погодно за подобар сон, други можеби претпочитаат потопла средина за спиење.

Можете да прочитате

Газираните сокови придонесуваат за ќелавост кај мажите

Едноставен тест дома со кој ќе откриете дали ви се затнати крвните садови

Зошто треба да пиете чај од хибискус наместо зелен?