Утрински Весник
Магазин

Саграда фамилија ќе биде завршена за две години, на стогодишнината од смртта на Гауди

2015051 2 2 2 7 150 Dise Sagrada Familia 25 1 12 Vz 08.optimized.47d89b9e.jpg

По 142 години, привршува изградбата на една од најубавите цркви во светот, познатата Саграда Фамилија во Барселона. Нејзиниот архитект Антонио Гауди е мртов речиси еден век, а многумина се сомневаа дека мегаломанскиот проект некогаш ќе биде завршен. Неодамна, Естеве Кампс, претседателот на организацијата одговорна за завршување на изградбата, објави конкретен датум. Тој најави дека базиликата, која не може да се споредува со ниту една друга во светот, ќе биде изградена до 2026 година. Тогаш ќе биде завршена централната кула посветена на Исус Христос, која ќе биде висока дури 172,5 метри.

„Имаме материјали, имаме дозволи и имаме пари за овие проекти, чија инаугурација во 2026 година ќе се совпадне со стогодишнината од смртта на Гауди“, објави Кампс.

И тоа не значи дека работите на базиликата нема да продолжат. Камповите и другите чувари на наследството на гигантот на модернизмот инсистираат неговите идеи да се спроведат до крај, а тоа вклучува изградба на џиновско скалило, кое би барало уривање на два големи станбени блока во непосредна близина, кои содржат околу 3.000 станови.

Кога бил поставен камен-темелникот на базиликата во 1882 година, нејзината локација била среде поле, но како што градот се ширел, тој се споил со него во текот на децениите. „Точно го следиме планот на Гауди. Ние сме негови наследници и не можеме да се откажеме од неговиот првичен проект. Во планот што им беше претставен на властите во 1915 година и потпишан од Гауди, го има и ова скалило“, објасни Кампс за скалите што требаше да водат до главниот влез од улицата Мајорка. За ова разговараат со градоначалникот на Барселона, Жауме Колбони, бидејќи локалните власти ќе го кажат последниот збор.

Гауди, без кого Барселона не би била таков архитектонски скапоцен камен, на пат кон молитва го прегази трамвај, а неговото ремек дело доживеа многу. На почетокот на Шпанската граѓанска војна, анархистите ја запалија криптата и ја уништија работилницата на архитектот, што им отежна на наследниците на неговата работа да утврдат што имал на ум мајсторот. Тие дури користеле воздухопловни компјутерски програми за да помогнат да се најде одговорот. После период на запоставување и недостиг на средства, најновиот застој во градежништвото го предизвика пандемијата. Но, ситуацијата се подобрува и Саграда Фамилија е секогаш на врвот на најпосетуваните туристички атракции. Минатата година ја посетиле 4,7 милиони туристи, што е за 24,5 отсто повеќе од 2022 година, пренесува „Дело“.

Можете да прочитате

Овие грешки во исхраната нема да ви дозволат да ослабете

Невролог предупредува за симптомите на прекумерно користење на социјалните мрежи

Ако сакате да внесете повеќе витамин К почнете да јадете редовно од овие видови храна