Утрински Весник
Свет

САД: Украинците прават тежок, но значителен напредок на југот

САД: Украинците прават тежок, но значителен напредок на југот

Украинските сили постигнаа значителен напредок на силно утврдените руски позиции на југ, соопшти американската влада.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот за безбедност на Белата куќа, Џон Кирби изјави дека е постигнат напредок во изминатите 72 часа јужно од Запорожје.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека нивните сили напредуваат, но дека тоа е тешка борба, пренесува „Index.hr“.

Русија тврди дека освоила стратешки точки во близина на градот Купијанск во североисточна Украина. Според медиумот, ниту едно од овие тврдења не е независно потврдено.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина