Утрински Весник
Свет

Рускиот премиер во посета на Кина: Притисокот на Западот ги засилува нашите врски

Рускиот премиер во посета на Кина: Притисокот на Западот ги засилува нашите врски

Притисокот од Западот ги зајакнува врските меѓу Русија и Кина, изјави денеска во Пекинг рускиот премиер Михаил Мишустин на средбата со неговиот кинески колега Ли Џианг.

dobivaj vesti na viber

Русија се повеќе се свртува кон Кина во потрага по дипломатска и економска поддршка поради зголемената изолација предизвикана од нападот врз Украина.

Во воведниот говор на средбата со кинескиот премиер, Мишустин ниту еднаш не ја спомна војната во Украина. Кина, одби да ја критикува инвазијата и се фокусираше на економската соработка со Русија.

Мишустин кажа дека односите меѓу двете земји се „на невидено ниво“ под влијание на „зголемените турбуленции на меѓународната сцена и притисокот од Западот“.

„Народите на Русија и Кина ја негуваат својата историја, богата култура и традиција. Ние го поддржуваме натамошниот развој на нашата култура, размена и комуникација“, рече Мишустин во Пекинг.

Можете да прочитате

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

Серија напади врз Русија: Гранатирани села, беспилотни летала погодија складиште за гориво

За една недела во САД починале три деца во вжештени автомобили: полицијата апелира родителите да не ги оставаат децата сами во автомобил