Утрински Весник
Спорт

Лејкерси: Ќе ја поддржиме секоја одлука на Леброн

Лејкерси: Ќе ја поддржиме секоја одлука на Леброн

ЛА Лејкерси добија „метла“ од Денвер Нагетс во финалето на Западот. По поразот во четвртиот натпревар, зборовите на Леброн Џејмс привлекоа големи реакции во јавноста. Леброн најави дека размислува да стави крај на кариерата.

dobivaj vesti na viber

Малку е веројатно дека Леброн, ќе реши да ја заврши кариерата, по убедливиот пораз од Денвер. Голем број медиуми и аналитичари коментираат дека само сакал да го привлече вниманието, односно малку да се зборува за метлата која ја добија Лејкерси од Нагетс.

Два дена по елиминацијата се огласија и челниците на Лејкерси со кои „Кралот Џејмс“ има договор на уште две години. Роб Пелинка, генералниот менаџер, се надева дека Леброн ќе ја продолжи својата неверојатна кариера.

„Има време да се разговара за се. Леброн и даде на кошарката повеќе од кој било пред него во историјата. Тој го заслужи правото да одлучи што е најдобро за него. Се надеваме дека ќе продолжи да игра, но и да одлучи поинаку ќе ја има нашата апсолутна поддршка“, изјави Пелинка.

Леброн во финалето против Денвер имаше просек од 24,4 поени, 9,9 скока и 6,5 асистенции.

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига