Утрински Весник
Свет

Руски војници влегоа во американската база во Нигер

Sekretar Odbrana Lojd Ostin Epa.jpg

Руски трупи се распоредени во воздухопловната база во Нигер каде се стационирани американски војници, потврдија американските власти. Овој потег доаѓа откако владетелите на Нигер им наредија на САД да ги повлечат трупите кои се борат против исламските бунтовници во регионот.

Руските сили се присутни во базата во Нијамеј, главниот град на Нигер, но не се мешале со американските трупи, изјавија американски претставници за новинската агенција Ројтерс. Министерот за одбрана Лојд Остин рече дека Русите не претставуваат ризик за американските сили.

Нигер служеше како примарна база на Америка. „Русите се во посебен комплекс и немаат пристап до американските сили или пристап до нашата опрема. Секогаш сум фокусиран на безбедноста и заштитата на нашите војници… Но, во моментов не гледам значајна проблем овде во однос на заштитата на нашите сили“, им рече Остин на новинарите во Хонолулу, Хаваи.

Нигер се наоѓа во регионот Сахел во Африка, кој се смета за нов глобален епицентар на групата Исламска држава. САД се потпираа на Нигер како нивна примарна база за следење на регионалните џихадистички активности, но нивните односи со владејачкиот воен режим во земјата се влошија.

Нигер потоа се обрати до Русија за помош во борбата против исламистичките бунтовници на југот на земјата. Се вели дека Русите распоредени во воздухопловната база 101 на меѓународниот аеродром Нијамеј во Нигер се воени инструктори.

Голем број земји во регионот ги зајакнаа односите со Русија
Според достапните информации, Русите се сместени во крило кое е блиску до контингентот американски војници. Според Ројтерс, претходно оваа година официјални лица во Нигер им рекле на САД дека околу 60 руски војници ќе бидат распоредени во земјата.

Не е познато колку американски војници моментално се наоѓаат во спорната база. Повеќето американски војници во Нигер, наводно, се сместени во централниот град Агадез, околу 750 километри североисточно од Нијамеј. Односите меѓу САД и Русија нагло се влошија откако претседателот Владимир Путин започна сеопфатна инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Во средата, десетици американски војници се повлекоа од Чад, откако воените лидери на земјата изразија загриженост за нивното присуство пред изборите на 6 мај. Неколку други воени земји во регионот Сахел, исто така, неодамна ги зајакнаа врските со Русија и ги прекинаа врските со Франција, поранешна колонијална сила.

Можете да прочитате

До мај 2024 присилно раселени 120 милиони лица – УНХЦР предупредува да нема апатија и недејствување среде најголемото присилно раселување

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Израелските тенкови влегоа подлабоко во Рафа