Утрински Весник
Свет

Руската служба за разузнавање за САД: Тие обучуваат 300 борци на „Исламската држава“ да напаѓаат објекти во Сирија и Иран

Руската служба за разузнавање за САД: Тие обучуваат 300 борци на „Исламската држава“ да напаѓаат објекти во Сирија и Иран

Соединетите Американски Држави планираат да користат борци од терористичката организација „Исламска држава“ за напад на воени објекти во Сирија и Иран, вклучително и руски војници, тврди Руската служба за надворешно разузнавање (СВР).

dobivaj vesti na viber

САД планираат да формираат неколку групи од околу 300 борци, пренесува ТАСС.

СВР тврди дека Исламската држава има задача да поттикнува непријателства во југоисточните области на Сирија, Ас-Суваиди и Дара, во централниот регион Хомс, како и областа источно од реката Еуфрат, Рака.

„Нивните патрони имаат намера да искористат некои од терористите во регионот на главниот град Техеран, меѓу другото, за киднапирање на руски и ирански војници“, се наведува во соопштението на Руската служба за надворешно разузнавање.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград