Утрински Весник
Свет

Русија утрово изврши уште еден масовен напад со беспилотни летала врз Киев

Русија утрово изврши уште еден масовен напад со беспилотни летала врз Киев

Во раните утрински часови, Русија изврши уште еден масовен напад со беспилотни летала врз Киев, што е нејзин единаесетти воздушен напад овој месец, соопшти денеска воената управа на украинскиот град, а пренесува Си-ен-ен.

dobivaj vesti na viber

„Непријателот прави се за да ги погоди клучните цели во Киев и во исто време да ги исцрпи нашите ресурси за воздушна одбрана. На овој начин Русите сакаат да предизвикаат стрес кај цивилите, поради што речиси секој ден го напаѓаат Киев од воздух,“ додава украинската страна.

Алармот за воздушен напад во главниот град на Украина не се вклучи само четири дена во мај.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград