Утрински Весник
Спорт

Мегваер се сели во Лондон

Мегваер се сели во Лондон

Хари Мегваер ќе го напушти Манчестер јунајтед во летниот преоден рок. Менаџерот Ерик Тен Хаг нема доверба во некогаш најскапиот светски дефанзивец. За мегваер нема место во составот и покрај тоа што двајцата стартери, Рафаел Варан и Лисандро Мартинез, поради повреди ја завршија сезоната.

dobivaj vesti na viber

Манчестер јунајтед, во бунар фрлија 80 милиони евра колку што изнесуваше неговиот трансфер од Лестер, во 2019 година. Дефанзивецот, во ниту еден момент не успеа да се наметне и покрај тоа што поранешниот менаџер, Оле Гунар Солскјер му ја даде капитенската лента.

Изминатите две сезони, поради честите грешки, Мегваер им служи за потсмев на фудбалските фанови. Тен Хаг неа доверба во него, па поради повредите на Варан и Мартинез, во централниот дел од одбраната покрај Виктор Линделоф игра левиот бек, Лук Шо.

„Фудбал трансферс“, тврди дека Мегваер кариерата ќе ја продолжи во Лондон. Интерес за него покажале Вест Хем и Тотенхем. Според овој извор, Јунајтед ќе прифатат околу 45 милиони евра само за да се ослобидат од Мегваер.

Вест Хем покажале серизен интерес, но прашање е дали Мегваер ќе се најде во плановите на новиот менаџер, бидејќи е извесно дека Дејвид Мојс нема да ги предводи „чеканите“, наредната сезона.

Преселбата во Тотенхем ќе зависи од тоа дали Брендан Роџерс ќе седне на клупата на клубот од северен Лондон.

„Фудбал Трансферс“, претходно објави дека Спарс сакаат да ги привлечат играчите на Лестер, Џејмс Медисон и Јури Тилеманс во главниот град доколку нивниот поранешен тренер биде промовиран во нов тренер на Тотенхем.

Можете да прочитате

Севилја подготви нов договор за Мендилибар

Монако и Олимпијакос испратиле понуди до Никола Миротиќ

Марчињак сепак ќе го суди финалето во Истанбул