Утрински Весник
Свет

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

Русија денеска објави дека дел од нејзиниот противракетен одбранбен систем Бастион е распореден на Парамушир, еден од Курилските острови во северниот дел на Тихиот Океан.

dobivaj vesti na viber

Јапонија смета дека некои од овие острови се нивна територија.

Овој потег е дел од поширокото зајакнување на руската одбрана во нејзините огромни региони на Далечниот Исток, рече министерот за одбрана Сергеј Шојгу, делумно како одговор на, како што ги нарече, американските напори да ги „задржат“ Русија и Кина.

Шојгу разговараше со највисоките руски воени лидери еден ден откако претседателот Владимир Путин и кинескиот лидер Ши Џјинпинг го зацементираа своето партнерство „без задржување“ на разговорите во Кремљ со договори за подлабока енергетска и воена соработка.

„За да ги држат Русија и Кина, Соединетите Држави значително го зголемуваат своето воено присуство во азиско-пацифичкиот регион, ги зајакнуваат политичките и воените врски со сојузниците, продолжувајќи да создаваат нова американска безбедносна архитектура во регионот“, рече Шојгу.

Шојгу рече дека системот Бастион ќе ја зајакне руската безбедност околу Курилските острови.

Јапонија, близок сојузник на САД, тврди дека четирите јужни Курилски острови биле заземени од советските сили на крајот на Втората светска војна,пренесе Индекс.хр.

Можете да прочитате

САД ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН

САД и В.Британија воведоа санкции кон Иран

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција