Утрински Весник
Свет

Русија потврди дека извршила наменски напади врз украинскиот електроенергетски систем

20240324133118 Big 730x400 12.webp.webp

Руските вооружени сили извршија високопрецизни ракетни и беспилотни напади врз украинските електроенергетски објекти, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Воздухопловните сили синоќа извршија групен удар од воздух со високопрецизно оружје и беспилотни летала врз постројки за електрична енергија, капацитети за производство на гас и места каде што се склопуваат и тестираат поморските дронови, се наведува во соопштението, пренесено од руските медиуми.

Од руското Министерство за одбрана додаваат дека поради нападот, „дезорганизирана е работата на индустриските компании што произведуваат и поправаат оружје, воена опрема и муниција, како и дека е уништена воена опрема и оружје од странско производство, испорачани на Украина од земјите на НАТО. ”

Украинското Министерство за енергетика претходно денеска објави дека Украина нагло го зголемила увозот на електрична енергија и го прекина извозот по серијата руски воздушни напади со проектили и беспилотни летала врз објектите на електроенергетскиот систем.

„За денеска увозот на електрична енергија се предвидува на 14.900 мегават часови (Mwh) и не се очекува извоз“, се наведува во соопштението на Министерството, пренесено од британските медиуми.

Производните и преносните капацитети од пред два дена се на удар на руските сили, што предизвика бројни прекини на електричната енергија во многу региони, а рано утринава беа нападнати електроенергетските капацитети во три украински региони.

Можете да прочитате

Вонредна седница на министрите за надворешни работи на ЕУ по иранскиот напад врз Израел

Израелските жители се вознемирени од иранското гранатирање

Њујорк тајмс: Нетанјаху го откажа одмаздничкиот напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден