Утрински Весник
Бизнис

Банкараската криза е завршена, велат аналитичарите

Банкараската криза е завршена, велат аналитичарите

Аналитичарот на брокерската компанија „Одеон“, Дик Боу, оцени дека „банкарската криза е завршена“.

dobivaj vesti na viber

По објавувањето на извештајот во кој се наведува дека најголемите приватни банки во САД ќе обезбедат дополнителни 30 милијарди долари ликвидност за стабилизирање на „Првата Републичка банка“, Боу рече дека „банкарскиот систем има пари и ќе ги искористи за да го запре ова еднаш засекогаш.

Според „Блумберг“, банките Џеј-Пи Морган, Банката на Америка и Ситигруп банка ќе придонесат по 5 милијарди долари во депозити, заедно со помали депозити од други институции.

„Федералните резерви немаат пари да ја спасат банката, но самиот банкарски систем има пари и тие ќе ги искористат за да го запрат ова еднаш засекогаш“, рече Боу.

Индексот КБВ по денешната вест порасна за цели 4,2 отсто, а претходно падна за 3,7 отсто. Тој додава дека ваквиот потег на банките потсетува на 1998 година, кога 14 банки се здружија за да заштедат долгорочно управување со капиталот, спасувајќи го хеџ фондот и спречија колапс на глобалните финансиски пазари.

„Јасно е дека банкарското сметководство мора да се ревидира. Банките искористија цел куп сметководствени можности за да прикажат лажна слика за што се работи. Тие ја уништија довербата во нивниот систем“, рече Боу.

Можете да прочитате

Бугарските овчари и козари на протест против македонските јагниња

РЕС одбележува една година постоење – Компанијата донесе најповолно снабдување со електрична енергија во енергетската криза

РЕС одбележува една година постоење – компанијата донесе најповолно снабдување со електрична енергија во кризата