Утрински Весник
Спорт

Рос Браун би можел да ја напушти Формула 1

Рос Браун би можел да ја напушти Формула 1

Спортскиот директор на Формула 1, Рос Браун, навести дека може да се повлече од функцијата на крајот на оваа година. 67-годишниот Британец е меѓу најуспешните луѓе во историјата на Формула 1 – светски титули со Бенетон и со Ферари како технички директор, потоа неверојатна сезона во 2009 година со Браун ГП, тимот што некогаш го поседуваше и кој му го продаде на Мерцедес.

dobivaj vesti na viber

Откако го напушти Мерцедес, Рос Браун помина неколку години надвор од спортот, но се врати во Формула 1 на барање на „Либерти Медиа“ и стана спортски директор и десна рака на поранешниот шеф на шампионатот Чејс Кери.

Можете да прочитате

Мбапе ја однесе Франција во осмина-финалето

Роналдо честел вечера во Доха, тројца од соиграчите не се појавиле

Де Брујне: Стари сме, немаме шанси да дојдеме до титулата