Утрински Весник
Спорт

Роналдо сака да си оди од Ал-Наср, Саудиска Арабија била „далеку од модерно општество“

Роналдо сака да си оди од Ал-Наср, Саудиска Арабија била „далеку од модерно општество“

Кристијано Роналдо сака да си замине од Ал-Наср предвреме за да се врати во Европа, откако не успеал да се адаптира на животот во Саудиска Арабија, тврди шпанскиот „Мундо депортиво“.

dobivaj vesti na viber

Португалецот го изненади фудбалскиот свет кога по раскинот на договорот со Манчестер јунајтед во ноември, потпиша супер-богат двгодишен договор со саудискиот Ал-Наср. Иако сумата од 100 милиони евра по сезона го прави најдоброплаттен фудбалер на светот, според „Мундо депортиво“ тој не се навикнал на животот на Блискиот Исток, не бил импресиониран од фудбалските услови, но и од тоа што во Саудиска Арабија имал чувство деа е „далеку од модерните општества“.

Роналдо има 13 гола во 17 настапи за Ал-Наср, но неговиот клуб по неговото пристигнување го загуби првото место на табелата и заостанува 3 поени зад Ал-Хилал.

Ако реши да замине од клубот, Роналдо ќе треба да плати огромна сума на Ал-Наср, а може да добие и четиримесечна суспензија од натпреварувања. Засега се очекува тој денес да биде стартер за тимот против мечот со Ал-Шабаб.

Можете да прочитате

Монако и Олимпијакос испратиле понуди до Никола Миротиќ

Марчињак сепак ќе го суди финалето во Истанбул

ГРК Охрид се засили со четворица квалитетни ракометари