Утрински Весник
Свет

Роднините на заложниците: Нетанјаху e пречка за договорот за враќање на заложниците

Netanjahu 1.jpg

Дваесет семејства на заложници кои ги држат членовите на Хамас во Газа го обвинуваат израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за неуспехот на преговорите за враќање на израелските затвореници и бараат негово смена од премиерската позиција.

Зборувајќи за новинарите, роднините на заложниците изјавија дека Нетанјаху ги одбил понудите да ги ослободи заложниците и дека ја отежнал позицијата на Израел во преговорите со Хамас, објави „Тајмс оф Израел“.

„Тој е пречка за договорот“, додаваат роднините на заложниците, наведувајќи дека премиерот одлучува без консултација со владата и дека се грижи само за своите интереси.

Роднините тврдат и дека владејачката коалиција водела клеветничка кампања против семејствата на заложниците.

„Однесувањето на Нетанјаху е незамисливо. Тоа е злосторство. Немаме избор. Ќе работиме веднаш да ве отстраниме – тоа е најбрзиот начин да се постигне договор“, нагласуваат тие и ги повикуваат членовите на коалицијата да назначат нов премиер.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток