Утрински Весник
Македонија

РКЕ ќе одлучува за цените на нафтените деривати

Benzin Goriva.jpg

За новите цени на нафтените деривати денеска ќе одлучува Регулаторната комисија за енергетика.

Согласно претходната одлука на РКЕ, цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намали за 0,50 ден/лит, додека на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намали за 1,00 ден/лит.

За половина денар поскапеа дизел горивото и Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1).

Ова се актуелните цени на горивата:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 84,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 73,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 73,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 42,453 (денари/килограм)

Можете да прочитате

Средба Османи- Пападопуло: Почитувањето на Преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за европската интеграција на Северна Македонија

Атанасовски: Со влезот во владата, ЗНАМ покажа дека е само уште еден бизнис проект

Пустинска прашина од Сахара денеска и утре ќе ја зафати Македонија