Утрински Весник
Спорт

РФМ одлуч реванш-мечот од баражот за пласман на СП-2025 да се игра во Скопје

0000 A4765.jpg

Ракометната федерација на Македонија одлучи град-домаќин на реваншот од бараж двомечот за пласман на СП-2025, против селекцијата на Фарски Острови да биде Скопје. Реванш-средбата меѓу Македонија и Фарски Острови е закаажана за 12 мај (19 ч.) во СЦ „Борис Трајковски“. Првиот натпревар е на програмата на 8 мај во Торшавн. Ко-организатори на Светското ракометно првенство за мажи на почетокот од 2025 година се Данска, Норвешка и Хрватска. Мундијалските натпревари ќе се играат во градовите: Загреб, Пореч, Вараждин, Хернинг и Осло.

Можете да прочитате

Одземено олимпиското сребро на Русинката Гулиев поради допинг

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

Шефилд јунајтед следната сезона ќе ја започне со минус два бода