Утрински Весник
Свет

Кличко бара Германија да и испрати на Украина ракети со долг дострел

20240222112258 Big 730x400 9.webp.webp
Ss2

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, ја пофали досегашната воена помош на Германија, но рече дека сега е време канцеларот Олаф Шолц конечно да испрати ракети со долг дострел во Украина. Во неодамнешното интервју за ДПА, Кличко рече дека „едно од најважните прашања“ за неговата земја е дали Германија ќе ги испорача бараните крстосувачки ракети Таурус.

„Ние ја браниме нашата земја. Затоа ни е потребен Таурус. Можеме да го искористиме за уништување на руската воена логистика“, рече тој и додаде дека конечно очекува позитивна одлука од германската влада.

Ss1

Минатиот мај Украина побара од германската влада крстосувачки ракети Таурус, кои се многу прецизни и имаат дострел од 500 километри. Тој сака да ги искористи за да ги погоди руските позиции и магацините за материјали далеку зад фронтот.

„Германија конечно се разбуди и многу ни помага“, наведе Кличко, во врска со раната воздржаност на Шолц да испрати друго моќно оружје во Украина.

Но, канцеларот досега ги блокираше испораките на Таурус во Украина, наводно поради загриженост дека украинските сили би можеле да го користат високо способното оружје за да нападнат чувствителни руски цели и со тоа да ги ескалираат тензиите меѓу Германија и Русија.

Кличко, поранешен светски шампион во бокс, исто така апелираше до сите други сојузници да продолжат да стојат на страната на Украина. Тој го опиша ќор-сокакот во американскиот Конгрес во однос на одобрувањето на дополнителна воена помош за Украина како „голема закана за демократијата“.

„Не смееме да загубиме бидејќи во спротивно ќе загуби целиот демократски свет“, порача Кличко.

Ss1

Можете да прочитате

Лавров: Западот се приближува до работ на директен воен конфликт меѓу нуклеарните сили

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

Шпанија формира фонд за жртви на сексуална злоупотреба од свештеници