Утрински Весник
Спорт

Реал поднесе пријава до Обвинителството поради расизам

Реал поднесе пријава до Обвинителството поради расизам

Ден по новите расистички навреди кон нивниот играч Винисиус Жуниор, Реал Мадрид излезе со соопштение.

dobivaj vesti na viber

„Реал Мадрид го изразува најсилниот револт и ги осудува настаните на вчерашниот натпревар насочени кон нашиот играч Винисиус.

Ова претставува директен напад врз моделот на нашето општество и демократска држава.

Реал Мадрид смета дека ова е кривично дело од омраза и поради оваа причина поднесовме извештај до Државното обвинителство, поточно до Државното обвинителство одговорно за злосторства од омраза и дискриминација со цел да се пронајдат одговорните за овие злосторства.

Членот 124 од Уставот на Шпанија го обврзува државниот обвинител да преземе мерки за одбрана на правата на сите граѓани и јавниот интерес.

Поради оваа причина, а имајќи ја предвид сериозноста на ситуацијата, без предрасуди, наместо да покренеме приватна тужба, се обративме до Обвинителството“, се вели во соопштението на Реал по последните напади врз Винисиус, кој е жртва на расизам. во текот на целата сезона.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема