Утрински Весник
Македонија

Полиција го тресе Судски совет, член пријавил дека некој му влегува во канцеларија и му претура

Полиција го тресе Судски совет, член пријавил дека некој му влегува во канцеларија и му претура

Полицијата ги проверувала камерите во Судскиот совет, по пријава на член кој се сомневал дека некој му влегува во канцеларијата и му претура по работите.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на советот, Сашко Георгиев, денес пред новинарите потврди дека имало претрес.

„Не гледам проблем во целата ситуација. Не се криеме од таа состојба. Штом имаме такви сомнежи, редно е тоа да се испита“, рече Георгиев без да каже дали нешто било пронајдено.

Во врска со претставката за корупција против врховен судија и член на советот, Георгиев кажа дека било постапено, а истрагата  сега е во рацете на Обвинителството. Архивирањето на постапката, а потоа препраќање во обвинителството е редовна процедура, кажа Георгиев.

Можете да прочитате

Јаневски до Арсовска: Добивте покачување над 70 илјади денари, земате плата над 2.500 евра, не работите ништо и донесовте банкрот

Намалена затворската казна на Марјан од “Доказ М”, дел за уцените ќе се суди одново

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот