Утрински Весник
Спорт

Реал Мадрид има проектиран план: За две години Ерлинг Халанд доаѓа на „Бернабеу“

Реал Мадрид има проектиран план: За две години Ерлинг Халанд доаѓа на „Бернабеу“

Еден од најголемите фудбалски клубови во светот, Реал Мадрид, направи план да го доведе еден од најдобрите напаѓачи на денешницата, Ерлинг Халанд. Планот е готов, а неговата реализација е проектирана за две години.

dobivaj vesti na viber

Како што пишува шпански „АС“, Реал Мадрид планира во своите редови да го доведе еден од најдобрите напаѓачи на денешницата и играч на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд. „Кралскиот клуб“ е подготвен да одвои 180 милиони евра за него.

„Бидејќи не го исполни сонот да игра за „кралевите“, во договорот со „граѓаните“ стави клаузула дека може да го раскине договорот во летото 2024 година, а откупната клаузула е 180 милиони евра. Тоа е датумот кој Реал го одреди за почеток на операцијата „Потписот на Халанд“. Тоа е висока, но разумна сума за квалитетен стрелец. За две години тој ќе биде целосно подготвен да го замени Бензема“, пишува „АС“.

Можете да прочитате

Флик останува германски селектор, мисијата ЕУРО 2024 на домашен терен

Во ПСЖ „нема место“ за Кристијано, но би го сакале Белингем

ФИФА ги казни Хрватите за навредите кон Борјан и Србите за косовското знаме во соблекувалната