Утрински Весник
Спорт

КК Пелистер го загуби финалето во Бугарија

КК Пелистер го загуби финалето во Бугарија

Maкедонскиот кошаркарски вицепрвак Пелистер доживеа пораз во финалето на меѓународниот турнир „Георги Христов“ во Ботевград. Со 94:89 од „пелистерци“ подобри беа кошаркарите на Спартак Плевен.

dobivaj vesti na viber

Битолчани претјодно славеа против бугарскиот шампион Балкан од Ботевград со 71:76, но немаа доволно сили против Спартак Плевен, иако имаа водство по првите две четвртини.

Оваа сезона Пелистер ќе биде дел од АБА 2, а има големи амбиции и во првенството на Македонија.

Можете да прочитате

Флик останува германски селектор, мисијата ЕУРО 2024 на домашен терен

Во ПСЖ „нема место“ за Кристијано, но би го сакале Белингем

ФИФА ги казни Хрватите за навредите кон Борјан и Србите за косовското знаме во соблекувалната