Утрински Весник
Спорт

Американски бизнисмен го купува Евертон

Американски бизнисмен го купува Евертон

Американскиот бизнисмен Мациек Камински е заинтересиран да го купи премиерлигашот Евертон. Инвеститор со седиште во Минесота е чекор поблиску да го преземе мнозинскиот управувачки пакет за сума 400 милиони фунти, пренесуваат медиумите на Островот.

dobivaj vesti na viber

Камински и сегашниот сопственик Фархад Мошири се во напредни преговори, но евентуалниот „дил“ се уште виси и поради нестабилниот финансиски пазар во Велика Британија.

За секој договор секако ќе биде потребно одобрение и од раководството на Премиерлигата.

Доколку оваа зделка биде успешна, тоа би значело дека половина од премиерлигашките клубови ќе имаат американски акционери.

Евертон минатата сезона едвај се спаси од испаѓање, а во моментот е на 13. позиција на табелата.

Можете да прочитате

Флик останува германски селектор, мисијата ЕУРО 2024 на домашен терен

Во ПСЖ „нема место“ за Кристијано, но би го сакале Белингем

ФИФА ги казни Хрватите за навредите кон Борјан и Србите за косовското знаме во соблекувалната