Реал Мадрид ќе ја брка петтата светска титула против Ал-Хилал

Најуспешниот европски клуб во историјата, Реал Мадрид ќе оди по својата петта титула од Светското клупско првенство, откако во полуфиналето во Мароко со 4:1 го совладаа африканскиот шампион, Ал-Ахли од Египет со 2:1. Противник во финалето ќе му биде саудискиот и азиски шампион, Ал-Хилал, кои вчера го шокираа јужноамериканскиот шампион Фламенго во првото полуфинале.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Карло Анчелоти немаше најдобар почеток и се чекаше до 42. минута за да дојдат во водство, кога Винисиус Жуниор стрелаше за 1:0.

Феде Валверде ја искористи деконцентрираноста на одбраната на Ал-Ахли за во 46. минута да зголеми на 2:0 и да најави финале. Египетскиот клуб се врати во игра во 65. минута со гол од пенал на Малуи, а и „кралевите“ добија шанса од пенал, но Лука Модриќ не беше ефикасен во 87.минута. На 3:1 во 92. минута зголеми Родриго, за младиот Серхио Арибас во 98. минута да стави точка на мечот.

Реал Мадрид ја освојуваше титулата од Светското клупско првенство во 2014, 2016, 2017 и 2018, а покрај тоа имаат и три титули од претходниот Интерконтинентален куп во дуел со шампионите на Јужна Америка.

Сејдини: Модерна и прогресивна федерација, тоа е целта за сите нас

Леброн: Јокиќ е еден од најдобрите на сите времиња