Утрински Весник
Спорт

Реал ја доби Барса, ќе игра за 11. европска титула против Олимпијакос

Реал ја доби Барса, ќе игра за 11. европска титула против Олимпијакос

Реал Мадрид го доби евролигашкото „Ел класико“, победувајќи ја Барселона со 73:66 (18:18, 18:24, 22:13, 15:11) во полуфиналето на Евролигата во Каунас, Литванија, за да обезбедат ново финале, каде што против Олимпијакос ќе се обидат да ја освојат својата 11-та европска титула.

dobivaj vesti na viber

„Кралевите“ вака го повторуваат успехот од минатата сезона, кога исто така ја елиминираа Барса во полуфиналето, пред во големото финале да загубат од Анадолу Ефес. Успехот е уште поголем ако се знае дека губеа со 0:2 во четврт-финалната серија со Партизан, пред да победат во два гостински меча и дома да го запечатат билетот за Литванија.

Барселона имаше предност од 44:36 по првото полувреме, но второто полувреме беше во знакот на „кралевите“, кога со помош на ветераните во тимот, стигнаа до клучна предност. Валтер Таварес заврши со 20 поени и 14 скока за Реал Мадрид.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема