Утрински Весник
Свет

Ужас во Британија: Куче усмрти човек, па полицијата го застрела

Ужас во Британија: Куче усмрти човек, па полицијата го застрела

Британската полиција застрела куче откако тоа нападнало човек и го усмртило.

dobivaj vesti na viber

Животното кое било опасно и надвор од контрола, жестоко нападнало маж во областа на Манчестер во Велика Британија, пренесува „Мирор“.

Полицијата го пронашла 37-годишниот човек со страшни повреди на главата и вратот и итно бил пренесен во болница. Мажот починал во раните утрински часови, потврди полицијата.

Полицијата на Манчестер соопшти дека вооружени полицајци биле распоредени за да се обидат да го контролираат кучето и ги користеле „сите достапни тактики за да го совладаат“ животното пред да биде застрелано, бидејќи тоа претставувало „значителен ризик“ за јавноста.

Дваесет и четиригодишен маж е уапсен под сомнение дека управува со опасно куче, кое излегло од контрола и нанело повреди кои резултирале со смрт.

„Прво, би сакал да изразам сочувство до најблиските на жртвата на овој напад. Нашите полицајци и нашите партнери моментално ги поддржуваат најблиските на жртвата во овој неверојатно тежок момент. Ние признаваме дека овој инцидент со право ќе предизвика загриженост во локалната заедница и би сакале да ја увериме јавноста дека ги истраживме сите можни начини за заштита на локалната заедница и животните” рече детективот Констабл Сајмон Херст.

Можете да прочитате

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Бебе починало откако родителите го оставиле три часа во жежок автомобил во Флорида