Утрински Весник
Свет

Распуштен британскиот Парламент – 24info.mk

20240530080609 Big 730x400 36.webp.webp

Британскиот Парламент официјално е распуштен пред изборите, што се закажани на 4 јули.

Главната опозициска Лабуристичката партија се очекува да ги порази владејачките конзервативци по повеќе од една деценија.

Парламентот беше распуштен по ненадејната одлука на премиерот Риши Сунак минатата недела да распише избори. Сега започнува изборната кампања за пополнување на составот на 650-члениот Долниот дом на британскиот Парламент.

Првата седница на Долниот дом на Парламентот по изборите ќе се одржи на 9 јули.

Можете да прочитате

Подољак: Украина нема да ги прифати условите на Путин за почеток на мировните преговори

Европското фудбалско првенство во Германија многу малку ќе влијае на економскиот раст, велат економистите

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори откако Украина ќе ги повлече војниците и ја прекине кандидатурата за НАТО