Утрински Весник
Спорт

Италијанците пресметаа колку заработува Погба на минута

Италијанците пресметаа колку заработува Погба на минута

„Газета дело Спорт“, пресмета колку Пол Погба го чини Јувентус за секоја одиграна минута откако се врати во клубот од Манчестер јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Французин се врати во Торино како слободен играч, а оваа сезона пропушти 34 натпревари за италијанскиот гигант одигра само 35 минути. Толку вкупно доби на мечевите со Торино (22 минута) и Рома (13 минута).

Со оглед на тоа што Погба игра за плата за која се верува дека е осум милиони евра годишно, „Газета дело Спорт“, пресмета дека секоја минута што ја мина Погба на теренот клубот го чини 228.571 евра. Францускиот репрезентативен играч за врска е под договор со Јувентус до летото 2026 година.

Јувентус моментално е на седмото место во поредокот во Серија А. Во уште една турбулентна сезона за клубот, пласманот е условен со одземање на 15 бодови, со што клубот беше казнет од Федералниот апелационен суд поради финансиски малверзации. Да потсетиме, Јувентус беше обвинет дека користел лажен капитал во финансиските книги и плаќал играчи „под маса“ за време на ковид пандемијата.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име