Утрински Весник
Магазин

Ракописот открива каква личност сте

Ракописот открива каква личност сте

Анализата на ракописот, позната како графологија, може да се користи и за откривање лаги и откривање на можни здравствени состојби.

dobivaj vesti na viber

Толкување на ракописи:

 

Големината на вашите букви

Големи букви: Друштвени сте, ориентирани кон луѓето, отворени и сакате внимание. Тоа може да значи и дека секогаш сте во центарот на вниманието и често се преправате дека сте полни со самодоверба пред другите.

Просечни букви: Прилагодливи сте.

Мали букви: Срамежливи сте или повлечени, студиозни, концентрирани и педантни.

Простор меѓу зборовите

Широк растојание: уживате во вашата слобода и не сакате да ве оптоваруваат.

Тесен јаз: Не можете да поднесете да бидете сами. Склони сте да набивате луѓе и да бидете наметливи.

 

Наклон

Без наклон: не дозволувате вашите емоции да ве надвладеат. Склони сте да бидете логични и практични.

Наведнување надесно: Отворени сте за нови искуства и уживате да запознавате нови луѓе.
Косо лево: Склони сте да чувате сè за себе и генерално сакате да работите зад сцената. Ако сте деснак и вашиот ракопис е наведнат налево, можеби изразувате бунт.

 

Форма на буква

Тркалезни букви: Креативни сте и уметнички.

Зашилени букви: Вие сте поагресивни, поинтензивни, високо интелигентни и љубопитни.

Поврзани писма: Вие сте логични, систематски и внимателно донесувате одлуки.

 

Притискање на хартија додека пишувате

Голем притисок: Посветени сте и сериозно ги сфаќате работите. Ако притисокот е преголем, склони сте на напнатост и можете брзо да реагирате на критиките.

Лесен притисок: Чувствителни сте и сочувствителни кон луѓето, но ви недостасува и виталност.

 

Брзина на пишување

Ако пишувате брзо: Нестрпливи сте, не сакате одложувања или губење време.

Ако пишувате полека: Вие сте поорганизирани, методички и независни.

 

Можете да прочитате

Род Стјуарт се јави во програма во живо и ги критикуваше конзервативците

Вил Смит ќе глуми во филм на „Дизни“

Животната приказна на Бери Кеган: Од згрижувачки семејства до номинација за „Оскар“