Утрински Весник
Свет

Путин жестоко се закани, бара апсење на двајца генерали

(Видео) Путин: Непријателите сакаат распад на рускиот свет

Рускиот претседател Владимир Путин се огласи за нападот со дронови врз Москва. Тој ја обвини Украина за терористичка активност и тврди дека Киев го избрал „патот на заплашување на руските граѓани“.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека нападот со беспилотни летала врз Москва бил насочен кон „цивилни цели“ и дека воздушната одбрана на главниот град ќе биде зајакната. Телеграмските канали известуваат дека имало повеќе од 10 дронови соборени во московскиот регион утрото.

Претставник на итните служби за РИА Новости изјави дека беспилотни летала погодиле две станбени згради во Москва. Информацијата не можеше да се потврди независно.

Рускиот пратеник Максим Иванов рече дека тоа е најсериозниот напад врз Москва од нацистичките напади за време на Втората светска војна, додавајќи дека ниту еден граѓанин сега не може да избега од она што е „нова реалност“.

Руското Министерство за внатрешни работи стави две високи украински воени лица на листата на барани неколку часа по серијата напади со беспилотни летала во московскиот регион.

Тоа се Валериј Залужни, врховен командант на украинските вооружени сили и Олександр Сирски, командант на украинските копнени сили.

Помошникот на претседателот на Украина, Михаило Подољак, негираше вмешаност на Киев.

„Што се однесува до нападите, секако дека сме задоволни што го гледаме тоа и предвидуваме зголемен број на такви напади. Но, се разбира, ние не сме вклучени во нив“, нагласи Подољак.

Можете да прочитате

Украина тврди дека го убила командантот на руската Црноморска флота

Стано за Косово: Мора итно да се дојде до деескалација, излезот мора да се најде преку дијалог

(Видео) Нацист од Втората светска војна доби овации во канадскиот парламент, Зеленски и Трудо му аплаудираа