Утрински Весник
Свет

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Putin46.jpg

Претставниците на земјите од НАТО мора да бидат свесни со што си играат кога зборуваат за предлозите на Западот да му се дозволи на Киев да нападне руска територија, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

„Претставниците на земјите од НАТО, особено во Европа, особено малите земји, треба да бидат свесни со што си играат. Треба да запомнат дека, по правило, тоа се земји со мала територија и многу густо население. И ова е фактор што треба да го имаат на ум пред да кажат што било за извршување напад длабоко на руска територија“, рече Путин за време на своето обраќање пред новинарите по посетата на Узбекистан.

Тој предупреди и дека полската армија, во случај да влезе во Украина, нема да излезе од таму.

„Полските власти изјавуваат дека се подготвени да испратат свои војници. Следиме што велат, има многу платеници од Полска. Ако некои европски контингенти влезат во Украина заедно со Полјаците, други ќе заминат, а Полјаците никогаш. Тоа е очигледна работа за мене. Можеби грешам, но тешко е“, рече Путин.

Тој додаде дека Русија знае дека во Украина има западни платеници.

„Што се однесува до тоа дека во Украина може или нема платеници, тоа добро го знаеме, нема ништо ново во тоа“, рече Путин, коментирајќи го документот потпишан од врховниот командант на вооружените сили на Украина Александар Сирски, со што се легализира посетата на француски инструктори на центрите за обука на вооружените сили на Украина.

Според него, западните платеници трпат загуби во Украина, а на Западот му станува се потешко да го сокрие тоа.

„Поставивте прашање за прецизно оружје со долг дострел. И кој ги контролира овие оружја? На кого му служи? Се разбира, истите инструктори маскирани во платеници. Тоа е се. Тие постојат и трпат загуби. Можеби ваквата изјава е последица на тоа што им станува сè потешко да ги сокријат овие загуби“, оцени рускиот лидер, коментирајќи ја изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Тој додаде дека Москва внимателно ја следи ситуацијата и некои изјави по најавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за напади длабоко на нејзина територија и посочи дека руската армија во близина на Харков тргнала да создаде безбедносна зона, на што предупреди Киев.

Според неговите зборови, Столтенберг не може а да не разбере како се подготвуваат напади со оружје од долг дострел.

„Доколку тој (Столтенберг) зборува за можноста за напад на руска територија со прецизно оружје со долг дострел, тој како човек кој води воено-политичка организација, иако е цивил, како мене, сепак треба да знае високо- прецизно оружје со долг дострел, тоа не може да се користи без вселенски средства за извидување“, објасни Путин.

Тој додаде дека настаните во правецот со Харков се испровоцирани од акциите на Западот и посочи дека главните настани на тоа подрачје моментално се во рамките на специјална воена операција.

Според него, во случај украинската армија да употреби оружје со долг дострел за напади на руска територија, Русија повторно ќе мора да донесе одлука за санитарната зона.

„И ние преминавме на тоа“, рече Путин.

Претседателот на Русија потсети и дека никој на Запад не зборува за гранатирањето на Белгород.

„Погледнете ги сите извештаи на вашите западни колеги, никој не зборува за гранатирањето на Белгород и другите соседни територии, сите зборуваат само за тоа дека Русија отвори нов фронт и го напаѓа Харков. Ниту еден збор. Од што е предизвикано? Тоа го направија со свои раце, а потоа ги „жнеат плодовите“ на својата креативност“, рече Путин.

Зборувајќи за стратешкото оружје, Путин изјави и дека Соединетите Американски Држави сакале да преговараат со Русија на полето на стратешкото оружје, но засега нема големи желби.

„Ми се чини дека сакаа да преговараат во областа на стратешкото оружје, но не гледаме голема желба за тоа. Се зборува за тоа, но не гледаме некоја голема желба. Ќе видиме што ќе се случи понатаму“, објасни Путин.

Можете да прочитате

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

САД уништија седум радари на територијата контролирана од Хутите

Посебен сообраќаен режим во една општина во Скопје денес од 12 до 16 часот