Утрински Весник
Спорт

И жените летаат, зарем не? Ема Клинец со 226 метри во првите ски летови за жени

И жените летаат, зарем не? Ема Клинец со 226 метри во првите ски летови за жени

Словенката Ема Клинец покажа дека скијачките летови заслужуваат место и на женскиот Светски куп, откако на леталницата во Викерсунд, Норвешка стигна до победа со нверојатен лет од 226 метри.

dobivaj vesti na viber

Иако женскиот Светски куп во ски скокови ја завршува својата деветта сезона, ова натпреварување беше прво во скијачки летови во женска конкуренција, и очигледното искуство на Планица, и помогна на 24-годишната Клинец да го направи овој неверојатен скок.

Клинец имаше скокови од 226 и 223.5 метри за победа пред Норвежанката Силје Опсет (211 и 207.5 метри) и Јапонката Јуки Ито (200.5 и 190 метри).

Можете да прочитате

ЕВРО 2024: Драматично реми на Хрватска и Албанија во Хамбург

Мбапе го скрши носот, ќе игра со маска на ЕП

Младеновски: Сè уште се натпреварувам за да им дадам поддршка на младите и надежни македонски кајакари