Утрински Весник
Свет

Путин: Радикални исламисти стојат зад нападот во концертната сала во Москва, но Киев е некако вмешан

Putin.webp.webp

Рускиот претседател Владимир Путин денеска по првпат призна дека „радикални исламисти“ стојат зад минатонеделниот напад на концертна сала надвор од Москва, но оцени дека Украина е вмешана на некаков начин.

Единаесет лица се приведени во врска со нападот, во кој камуфлирани вооружени лица упаднаа во градското собрание на Крокус, отворија оган врз посетителите на концертот и ја запалија зградата, при што загинаа најмалку 137 луѓе, пренесува Скај њуз.

„Знаеме дека злосторството е извршено од рацете на радикалните исламисти, против чија идеологија се бори и самиот исламски свет со векови“, рече Путин на телевизиска средба.

„Ова злосторство можеби е само врска во цела серија обиди на оние кои војуваат со нашата земја од 2014 година со рацете на неонацистичкиот режим во Киев“, рече тој, мислејќи на Украина.

„Се разбира, потребно е да се одговори на прашањето зошто по извршувањето на злосторството терористите се обиделе да заминат во Украина? Кој ги чекал таму? – праша Путин, пренесува ТАСС. Според него, оние кои го планирале нападот „се надевале дека ќе посеат паника и раздор“ во општеството.

Џихадистите од терористичката Исламска држава од петокот неколку пати рекоа дека тие се одговорни за нападот , а медиумските канали поврзани со ИД објавија графички видеа од вооружените напаѓачи внатре во самото место на нападот.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток