Утрински Весник
Свет

Путин потпиша указ за пролетна регрутација на 150.000 лица

Putin Potpis.jpg
300x250 (7)

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за повик за пролетно служење воен рок од април до јули 2024 година, а во регрутирањето се вклучени 150.000 лица. – Од 1 април до 15 јули 2024 година да се изврши регрутација во воена служба на државјани на Руската Федерација на возраст меѓу 18 и 30 години кои не се во резервен состав и подлежат на регрутација во воена служба во согласност со федералниот закон … 150.000 луѓе се повикани на служење воен рок, се вели во декретот. Со истиот указ, од воена служба се отпуштени војници, морнари, наредници и старешини на кои им истекол рокот на воената служба.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен