Утрински Весник
Свет

Путин потпиша указ: oд 1 октомври ќе бидат регрутирани уште 130.000 луѓе

Путин потпиша указ: oд 1 октомври ќе бидат регрутирани уште 130.000 луѓе

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска потпиша указ за есенско регрутирање на 130.000 лица.

dobivaj vesti na viber

„Од 1 октомври до 31 декември 2023 година, граѓаните на Руската Федерација на возраст меѓу 18 и 27 години кои не се во резерва и се предмет на регрутирање воена служба во согласност со федералниот закон, ќе бидат регрутирани во воена служба“, се вели во декретот.

Овој правилник влегува во сила со денот на објавувањето, односно денешниот датум.

Високиот руски воен функционер Владимир Цимљански објасни дека сите воени регрути ќе бидат испратени во формации и воени единици на територијата на Русија, но дека нема да одат во припоените региони – регионите ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожје.

Покрај тоа, тие нема да бидат вклучени во специјалната операција.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина