Утрински Весник
Свет

Путин му порача на Ердоган: Отворени сме за преговори за обновување на Црноморскиот договор

Путин му порача на Ердоган: Отворени сме за преговори за обновување на Црноморскиот договор

Рускиот претседател Владимир Путин му кажа денеска на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека Русија е отворена за разговори за Црноморскиот договор за жито, договор кој помогна да се донесе украинското жито на пазарот и да се олесни глобалната криза со храна, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Русија се повлече од договорот во јули, една година откако беше посредуван од ОН и Турција, жалејќи се дека нејзиниот сопствен извоз на храна и ѓубрива се соочува со пречки и дека недоволно украинско жито оди во земјите на кои им е потребно.

ОН и Ердоган, кои претходно играа значајна улога во убедувањето на Путин да се држи до договорот, сега се обидуваат да го принудат рускиот претседател да се врати на договорот.

Говорејќи на состанокот во црноморското одморалиште Сочи, Путин му рече на Ердоган дека се надева оти ќе ги заврши разговорите за центар за природен гас во Турција и рече дека ќе разговара и за договорот за жито.

„Знам дека имате намера да го поставите прашањето за договорот за жито. Отворени сме за преговори за ова прашање“, му рекол Путин на Ердоган.

Ердоган рече дека светот чека вести за прашањето на коридорот за извоз на жито.

„Сите чекаат што ќе излезе од нашата денешна средба. Верувам дека пораката на прес-конференцијата по средбата ќе биде важен чекор за целиот свет, особено за африканските земји“, рече тој.

Договорот имаше за цел да се пренесе житото од Украина на светските пазари преку Црното Море и да се олесни глобалната криза со храна за која Обединетите нации соопштија дека е влошена со руската инвазија на Украина во февруари минатата година.

Русија и Украина се два од клучните светски земјоделски производители и главни играчи на пазарите на пченица, јачмен, пченка, семе од репка, семе од репка, семки од сончоглед и сончогледово масло.

Пред разговорите со Ердоган, украинските власти соопштија дека Русија извршила воздушен напад во текот на ноќта врз едно од најголемите пристаништа за извоз на жито во Украина, пренесува Ројтерс.

Можете да прочитате

Од Хаг ново обвинение против Шешељ и уште четворица радикали

Нови закани од Медведев:„На Русија и снемува други опции освен директна конфронтација со НАТО“

Украина: Поранешните Вагнерци се во Бахмут