Утрински Весник
Свет

Пукање во училиште во Финска: Има повредени

20240402094502 Big 730x400 62.webp.webp

Неколку лица се повредени во пукање во училиште во областа Виертола, во градот Вантаа во Финска .

Осомничениот е уапсен во брза полициска акција, се наведува во соопштението на финската полиција.

„Полицијата е на лице место и врши увид. Се замолуваат граѓаните да се држат подалеку од областа и во затворен простор. Вратите да не се отвораат за непознати лица“, се вели во полициското соопштение.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток