Утрински Весник
Свет

Првпат жена стана свештеник во Ерусалим

Првпат жена стана свештеник во Ерусалим

На церемонија во Ерусалим, Палестинката Сали Азар првпат беше ракоположена за протестантски свештеник во светата земја, јавува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Нејзиното ракополагање за свештеник се одржа во преполна црква во стариот град на Ерусалим, јавува Би-би-си.

Речиси 47.000 христијани живеат на Западниот Брег и во Појасот Газа од 2017 година.

Мнозинството палестински христијани припаѓаат на верски заедници што не дозволуваат женски свештеници, а многу мало малцинство се приврзаници на протестантските конгрегации, кои имаат жени за свештеници.

Можете да прочитате

Српски сеизмолог: Секоја активност на анадолската плоча предизвикува активност и на Балканот

И Грција подаде рака за помош на Турција

Кадиров: По Украина, Полска е на тапет