Утрински Весник
Свет

Првпат жена стана свештеник во Ерусалим

Првпат жена стана свештеник во Ерусалим

На церемонија во Ерусалим, Палестинката Сали Азар првпат беше ракоположена за протестантски свештеник во светата земја, јавува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Нејзиното ракополагање за свештеник се одржа во преполна црква во стариот град на Ерусалим, јавува Би-би-си.

Речиси 47.000 христијани живеат на Западниот Брег и во Појасот Газа од 2017 година.

Мнозинството палестински христијани припаѓаат на верски заедници што не дозволуваат женски свештеници, а многу мало малцинство се приврзаници на протестантските конгрегации, кои имаат жени за свештеници.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина