Утрински Весник
Бизнис

Продолжен рокот за доставување барања за користење средства од ИПАРД, соопшти Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството

СДСМ: Програма за поддршка на руралниот развој вредна над 1,3 милијарди денари

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој донесе одлука за продолжување на крајниот рок на јавниот повик 01/2023 за доставување барања за користење средства од ИПАРД-програмата 2014 – 2020.

dobivaj vesti na viber

Продолжувањето доаѓа на барање на заинтересираните странки, кои поради објективни тешкотии не се во можност да ги обезбедат соодветните понуди за планираните инвестиции и со тоа навремено да ги достават потребните документи за користење на финансиската поддршка.

Продолжувањето на рокот во согласност со одлуката е 15 дена, со што крајниот рок за јавниот повик 01/2023 е 3.10.2023 година.

Можете да прочитате

Бектеши: Граѓаните да бидат спокојни, мерките се почитуваат, утре одлука за намалување на цените на пијалоците

Ковачевски: Со мерката „гарантирана цена“ овозможуваме поевтини производи од 10 до 40 отсто за заштита на стандардот на граѓаните

Од полноќ нови цени на горивата