Утрински Весник
Македонија

Приведени крадци во гостиварско, извршиле дваесетина тешки кражби

Тешка несреќа кај Драчево: Излета автомобил со четири млади девојки, однесени сите во болница

Вчера околу 10.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници на СВР Тетово-Полициско одделение Галате ги лишиле од слобода 18-годишниот Ј.М и 23-годишниот А.Д, двајцата од ова село, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

– Тие се осомничени дека минатата и оваа година извршиле дваесетина тешки кражби во регионот на Врапчиште и во тетовско, при што од куќи и други објекти одземале пари, предмети, добиток…, велат од МВР

Тие се осомничени и за кражбата извршена на 04.09.2023, при што од штала сопственост на 49-годишниот А.А. од гостиварски Градец одзеле 48 овци, се додава во соопштението на МВР.

Дел од одземените овци биле пронајдени и вратени на сопственикот. Против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок и денеска ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка на Основниот суд Гостивар.

Можете да прочитате

Лица од Битолско фатени додека сечеле доводен бакарен кабел за напојување со електрична енергија

Почнува новата редовна авиолинија Скопје – Љубљана

Приведена жена од Куманово, затекната при кражба