Утрински Весник
Македонија

Приведен криминалец баран со потерница, осуден на 9,5 години затвор

Приведен криминалец баран со потерница, осуден на 9,5 години затвор

На 24.11.2022 во 23.30 часот на ул.„Гвадалахара“ во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода А.Р.(48) од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Тој бил осуден на казна затвор од девет години и шест месеци за сторени кривични дела „разбојништво“ по член 237 и „запуштање и малтретирање на малолетно лице“ по член 201 од Кривичниот законик, а бил баран по централна потерница по наредба на Казнено-поправната установа Затвор Куманово за доиздржување две годни и пет месеци од казната.

Лицето ќе биде спроведено во установата за доиздржување на казната.

Можете да прочитате

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Пресудата за Владимир Талески пред Врховен суд: Предметот ќе го пратиме во Обвинителство на мислење

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат