Утрински Весник
Спорт

Претседателот на ФИА со предупредување по најавите дека Саудијците сакаат да ја купат Ф1

Претседателот на ФИА со предупредување по најавите дека Саудијците сакаат да ја купат Ф1

Мохамед Бен Сулајем, претседателот на ФИА, побара „разум“ од сите заинтересирани страни, откако „Блумберг“ објави дека Саудискиот јавен фонд (ПИФ), сопственикот на Њукасл јунајтед и на голферската ЛИВ лига, дале понуда од 20 милијарди долари да ја купат Формула 1, понуда која била одбиена од сегашните газди „Либерти медија“.

dobivaj vesti na viber

„Либерти“ платија 5 милијарди долари да ја купат Ф1 во 2017 година, но тие ја одбиле високата понуда со надеж дека растот на Ф1 ќе продолжи и во иднина. ФИА, која всушност ја издава лиценцата за спортот досег беше тивка пред објавата на Бен Сулајем.

„Како заштитници на мотоспортот, ФИА, кој е непрофитна организација, е внимателна околу наводните напумпни цени од 20 милиони долари за Формула 1. Секој потенцијален купувач треба да биде разумен и да знае дека за доброто на спортот ќе треба да дојде со јасен план, не само со куп пари. Нашата должност е да ги разгледаме сите можни опции за иднината и какв влијание тоа ќе има кон фановите на спортот“, вели Бен Сулајем.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања